واردات کالا را از ما بخواهید

واردات کالا را از ما بخواهید

واردات کالا از مرز بازرگان و سهلان

واردات و صادرات کالاها یک نیاز اساسی برای کشور است و نیازمند مهارت و دانش کافی در این زمینه است در واقع واردات کالا یعنی اینکه کشور به یک یا چند کالا احتیاج داشته باشد که این کالا یا در کشور تولید می شود ولی با کمبود آن مواجه هستیم و یا اینکه کالا کلا تولید نمی شود  به همین دلیل کالای مورد نظر از سایر کشورها خریداری می شود و از طریق گمرکات وارد کشور می شود.

همانطور که گفتیم تمامی کارهای مربوط در زمینه واردات کالاها باید به صورت قانونی باشد و تمامی مدارک از سوی ادارات مورد نظر گرفته شود. صادرات و واردات کالا دو اصل مهم تجارت هستند که شرکت بازرگانی ما به راحتی از مرز بازرگان و سهلان این خدمات را برای شما انجام خواهد داد.با ما همراه باشید.

انواع واردات کالا

مراحل واردات کالاها بخشی در داخل کشور و برخی در خارج از کشور است. واردات کالا در حالت کلی در سه دسته: واردات موقت ، واردات قطعی و واردات موقت برای پردازش قرار می گیرند.

واردات قطعی

واردات قطعی در واقع همان واردات برای مصارف داخلی است در واردات قطعی ،کالاهای وارد شده در گمرک ترخیص می شوند و تمامی عوارضات آنها از طرف کشور صادر کننده پرداخت شده است و در هنگام ترخیص کالا در اختیار مصرف کننده گان قرار می گیرد.

برای تمامی کارهای مربوط به واردات باید مدارک مورد نیاز وجود داشته باشد و هیچگونه استثنایی در این زمینه وجود ندارد مگر اینکه کالا نیاز به تمامی مدارک نداشته باشد .

این مدارک می تواند شامل : اظهار نامه (اظهار نامه یک اصل مهم در زمان واردات کالا است چرا که بدون اطلاع گمرک نمی توان کالایی را وارد و یا صادر کرد. فرم اظهار نامه باید کامل پر شده باشد و در اختیار گمرک قرار بگیرد)، کارت بازرگانی (در واقع کارت بازرگانی نشان دهنده این است که شما مجوز صادرات و واردات کالاها را دارید و می توانید ان را در دو نوع حقیقی و حقوقی تهیه کنید )، قبض انبار (نشان دهنده این است که کالاهای موجود در انبار متعلق به شماست) ، بارنامه ، ثبت سفارش و … باشد . واردات موقت یعنی اینکه کالاهایی که وارد شده می تواند دوباره و بدون هیچگونه عوارض ترخیص شود و یا دوباره به مقصد فرستاده شود.

واردات موقت

واردات موقت مانند واردات قطعی نیاز چندانی به همه مدارک ندارد . فقط چندین مدرک از بهداشت ، مراجع قضایی و ……. احتیاج است . ورود موقت برای پردازش نسبت به ورود موقت ، دارای مزایای بسیار زیادی برای تولید کننده گان است . در واقع منظور از ورود موقت به پردازش این است که کالا به یک کشور فرستاده می شود تا تمامی مراحل برای سخت و تعمیر و تکمیل را نسبت به آن کالا انجام دهد و سپس آن را صادر کند. اجازه ورود موقت به پردازش فقط به کارخانه ها و واحدهای تولیدی داده می شود.

واردات انواع کالا در کشور ایران با سایر کشورهای همسایه بسیار متفاوت است. حمل و نقل کالاهای وارداتی به روشهای مختلفی انجام می شود : حمل نقل می تواند هوایی، دریایی، جاده ای و یا ریلی باشد.

ثبت سفارش کالا

یکی از مهمترین بخش های کار واردات و صادرات کالاها ثبت سفارش کالا است . نوع کالا و انتخاب نمودن کشور مقصد جزء مهمترین بخش این کار است . چون کشور ما از نظر مرز جغرافیایی نزدیک مرز کشور ترکیه است پس واردات کالا از این کشور بسیار حائز اهمیت است . البته به همین دلیل است تاجران ایرانی تمایل بسیاری برای کار واردات و صادرات با این کشور همسایه دارند . این را هم نمی شود نادیده گرفت که کشور ایران و ترکیه از نظر تجاری دوستی چندین ساله با هم دارند .

با توجه به نمودار زیر واردات کالاها را از چند کشور همسایه در طی سالهای اخیر مورد بررسی قرار می دهیم:

واردات کالا را از ما بخواهید

با توجه به نمودار بالا همانطور که مشاهده می کنید میزان واردات برای ده کشور اول در زمینه واردات کالا به ایران در سال 1397 نشان داده شده است.

جایگاه اول واردات کالا

کشور چین در رتبه نخست واردات به ایران قرار دارد . این کشور پهناور در زمینه تولید کنندگان کالاها در جایگاه بسیار ویژه ای قرار دارد . در واقع در این کشور به دلیل ارزان بودن نیروی کار تولیدات بسیار بالاست چون نیاز خود کشور از نظر کالاها تامین است آنها را صادر می کنند. کشور چین یکی از بزرگترین صادر کنندگان کالا برای شماری از کشورهاست و بیشترین کالاهای وارداتی کشور ایران از کشور چین است.

جایگاه دوم واردات کالا

در رتبه دوم واردات در سال 1397 کشور امارات قرار دارد. این کشور تمایل زیادی برای صادرات و واردات کالا به ایران نشان می دهد به همین دلیل در سال 1397 کشور امارات در رتبه دوم از نظر صادرات به ایران شناخته شد یعنی کشور ایران برای واردات بعد از چین بیشترین میزان را از کشور امارات داشته است.

جایگاه سوم واردات کالا

در جایگاه سوم واردات کشور کره جنوبی قرار دارد که در مقایسه با دو کشور چین و امارت میزان صادرات کمتری به کشور ایران داشته که این ممکن است به مسائل گمرکی ، حقوقی و فرایند خرید بستگی داشته باشد . در سال 1397 چون کشور چین بیشتر کالاهای مورد نیاز ایران را وارد می کرد کشورهای ترکیه و آلمان و سوئیس دیگر جایی برای رفع نیاز واردات کالا به ایران نداشتند. اگر چه کشور ترکیه همیشه در صدر جدول میزان واردات کالاها برای ایران قرار داشته است و دو رتبه آخر مربوط به کشورهای سنگاپور و فرانسه است.

این دو کشور در پایین تر میزان واردات به کشور ایران در سال 1397 قرار دارند که این نیز می تواند به مشکلات زیادی بستگی داشته باشد. به طور خلاصه در سال 1397 کشور چین از نظر واردات به ایران در رتبه نخست قرار گرفته و کشور سنگاپور کمترین میزان را به خود اختصاص داده است. در حقیقت نیاز ایران برای واردات از کشور چین در سال 1397 نسبت به سایر کشور ها بیشتر بوده است. در زمینه صادرات و واردات کالاها آمارهای زیادی در طی سالهای اخیر وجود دارد که با مراجعه با آنها می توانید پیش بینی کنید که قرار گرفتن در این کارچه سودی دارد و چگونگی مراحل قانونی به چه صورت است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.