نحوه بازرسی پیش از حمل کالا

نحوه بازرسی پیش از حمل کالا

تعریف بازرسی پیش از حمل کالا

بازرسی پیش از حمل کالا در واقع به بازرسی و نمونه گیری و انجام آزمایشات لازم بر روی کالاها قبل از بار زدن آن ها و حمل کردن آن ها برای صادرات و واردات گفته می شود. اندازه گیری و محاسباتی از این قبیل هم بخش دیگری از بازرسی پیش از حمل کالا به حساب می آید. گزارش ها و گواهینامه هایی که در مرحله بازرسی پیش از حمل کالا صادر می شوند، همگی قسمت های دیگر این بخش مهم در مراحل صادرات و واردات را شامل می شوند. پس با توجه به این تعریف در واقع می توان بازرسی پیش از حمل کالا را بخشی از مسیر صادرات و واردات دانست.

دفاتر بازرگانی تعریف بازرسی پیش از حمل کالا را این گونه بیان می کنند، مجموعه اقداماتی که به جهت بررسی کمیت و کیفیت کالاها قبل از حمل آن ها انجام می شود. این تعریف برای بازرسی پیش از حمل کالا بسیار گسترده است و در اصل تمامی بخش های این بازرسی را شامل می شود. با توجه به گستردگی تعریف این بازرسی می توان به این نتیجه رسید که تمامی مراحل آزمایشگاهی و تعیین کیفیت به همراه مراحل مربوط به کنترل کیفیت به این بخش مربوط می شوند.

تمامی مراحل و اصولی که تا به حال برای شما بیان کردیم، به صورت دقیقی در این تعریف گنجانده شده اند. حتما شما با اهمیت بخش کنترل کیفیت کالاها آشنایی دارید و از میزان اهمیت این بخش اطلاع دارید، تمامی این بخش ها به صورت دقیقی در این بازرسی انجام می شوند. قلمرو مربوط به این تعریف و بخش های مرتبط با آن را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

قوانین مربوط به بازرسی پیش از حمل کالا

قبل از بیان کامل قلمرو این بازرسی نیاز است که با قوانین این بازرسی اطلاع دقیقی پیدا کنید. قوانین مربوط به این بازرسی به شرح زیر می باشند:

نحوه بازرسی پیش از حمل کالا

زنجیره ای که یک مساله را میتواند سامان بخشی کند به بازرسی پیش از حمل کالاها مربوط می شود. در واقع این قوانین متصل کننده پیوند بخش های مختلف این زنجیره می باشند. اقدامات مهمی در این بخش برای رعایت حداکثری این قوانین انجام شود و بدین منظور لازم است که حتما بازرسی پیش از حمل کالا به طور دقیقی انجام شود. این زنجیره در واقع تعیین کننده تجارت بین المللی نیز می باشد و بازرسی پیش از حمل کالاها بخش مهمی از این تجارت می باشد.

اولین قانون مربوط به این بازرسی را این گونه برای شما بیان خواهیم کرد:

تمامی فعالیت های قبل از حمل کالا به بازرسی مربوط می شود و باید این فعالیت ها را به صورت حرفه ای انجام داد. این فعالیت ها همه به بازرسی پیش از حمل کالا مربوط می شوند و این اولین قانون مربوط به این بازرسی می شود.

دومین قانون

دومین قانون مربوط به ضوابط و شرایطی می باشد که در این بخش باید به صورت اصولی انجام شوند. اگر قوانین به صورت دقیق اجرایی نشوند، این بازرسی اثر خود را از دست خواهد داد.

سومین قانون

سومین قانون به بخش مهم دیگری از این بازرسی مربوط می شود این قانون بیش تر به مزیت های مربوط این بازرسی مربوط می شود. اصولا این بازرسی خیلی اصولی باید انجام شود تا مشکلی در بازرسی به وجود نیاید. کالاها باید در زمان مقرر و به صورت اصولی به بخش مورد نظر برسد. در غیر این صورت مشکلات بسیار زیادی به وجود خواهد آمد به همین دلیل باید قوانین مربوط به بازرسی رعایت شود تا هیچ نوع مشکلی پیش نیاید.

در ادامه توضیحاتی در مورد توانمندی های گروه بازرسی و وظایفی که این گروه به عهده دارند، برای شما بیان خواهیم کرد.

توانمندی های گروه بازرسی

گروه بازرسی پیش از حمل کالا به صورت اصولی در کلیه گذرگاه های ورودی و گمرکات به صورت ویژه به بازرسی خواهد پرداخت. بازرسی کالا در محلی که درخواست شده است باید به صورت اصولی صورت بپذیرد. در غیر این صورت این گروه وظایف خود را به طور کامل انجام نداده است. به همین دلیل به بررسی اجمالی این سایر وظایف این گروه خواهیم پرداخت تا با این نوع بازرسی بیش تر آشنا شویم.

بازرسی کالا باید برای همه کالاها انجام شود و این خود میتواند مهم ترین قانون بازرسی باشد. لازم به ذکر است که صدور گواهینامه هایی از این قبیل هم بسیار الزامی می باشد. یعنی برای صدور گواهینامه این بخش به صورت اصولی باید طی شود.

نحوه بازرسی پیش از حمل کالا

از وظایف دیگر این گروه بازرسی

از وظایف دیگر این گروه بازرسی صدور برخی گواهینامه های اساسی و حیاتی می باشد که بسیار در این موضوع حیاتی می باشند. گواهی نامه های مربوط به تایید کالاهای صادراتی باید حتما توسط این گروه ناظر تایید شده و برای متقاضیان صادر گردد. اسناد مهمی هم به این گروه بازرسی مربوط می شود و باید توسط این گروه صادر شود، در غیر این صورت نمی توان به این اسناد مهم دسترسی پیدا کرد.

تمامی مواردی که تا به حال ذکر کردیم، از مهم ترین بخش های وظایف گروه بازرسی مربوط به کالاها می باشد. گواهی نامه های دیگری از قبیل گواهی نامه های اجباری باید توسط این نهاد صادر شوند. گروه بازرسی موظف است که گواهی نامه های خاصی را در کنار اسناد مهم و گواهی نامه های اعتباری مهم به متقاضیان ارائه کند. صدور گواهی نامه های مربوط به تایید کالاها هم از سایر این گروه بازرسی می باشد.

در صورتی که به این گواهی نامه ها نیازمند می باشید، حتما باید با این گروه بازرسی همکاری های لازم را داشته باشید. وظایف دیگری هم برای این گروه بازرسی تعریف شده است، از قبیل تعیین خسارت های وارده به کالاها و ارزش کالاهایی که برای امر صادرات یا واردات به این بخش فرستاده شده اند.

دلیل اهمیت بازرسی پیش از حمل کالا

سوالی در این جا مطرح می شود، چرا این بازرسی تا به این اندازه مهم است؟

یکی از مهم ترین دلایل اهمیت این بازرسی، مشخص شدن ارزش واقعی کالاها و تفکیک کالاهای تقلبی و غیر تقلبی می باشد. همچینین گروه بازرسی سبب می شود که ایمنی لازم این کالاها به طور کامل بررسی شود و عملکرد صحیح آن ها تایید گردد. از این رو افراد با اطمینان بیش تری از این کالاها استفاده خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *