مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان چگونه است؟

مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان چگونه است؟

تعریف صادرات و واردات

تعریف ساده ای که می توان برای صادرات ارائه کرد، این می باشد که بهر نوع کالایی که از کشور خارج شود و به مقصد مورد نظر وارد شود. این کار به مرز ورود ارز به کشور و افزایش قدرت اقتصادی آن صورت می گیرد. البته طی چند سال گذشته این کار سبب شده است که برخی افراد نسبت به صادرات غیر مجاز کالاها اقدام کرده و صادرات را به صورت امری غیر موجه انجام دهند. صادرات بی رویه صدمه جدی به پیکره اقتصادی هر کشوری وارد می سازد. مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان باید به صورتی انجام شود که به صادرات کالاها صدمه ای وارد نسازد.

صادرات و واردات در ماهیت تفاوت هایی دارند تعریفی که می توان برای واردات بیان کرد، به این صورت است که واردات به منظور تامین نیازهای داخلی یک کشور انجام می گیرد. این کار در نهایت سبب رشد اقتصادی خواهد شد زیرا چرخه اقتصاد کشور پس از تامین نیازهای اولیه آن به کمک واردات خواهد چرخید. مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان باید برای چرخیدن این چرخه به صورت دقیق و در کمترین زمان انجام پذیرد.

تعریف ترخیص کالا

ترخیص کالا برای امری مثل واردات انجام می شود و در کمترین زمان شما می توانید کاری مثل ترخیص کالا را به کمک شرکت های مربوطه به سرانجام برسانید. برای انجام کارهای واردات باید به کمک کارشناسانی خبره انجام پذیرد. شاید شما اهمیت یک کارشناس خبره و کاربلد را برای انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان قبول نداشته باشید،

اما اگر تا به حال به این کار ورود کرده باشید، قطعا با سختی های آن آشنایی دارید و به اهمیت این موضوع بیش تر اشراف پیدا خواهید کرد. در ادامه مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان را به صورت مفصل برای شما بیان خواهیم کرد. قبل از آن به بیان مراحل صادرات و واردات خواهیم پرداخت.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان چگونه است؟

مراحل صادرات و واردات

صادرات و واردات به منظور ارائه دقیق کالاها به افراد در کشور خود یا سایر کشورها می باشد. این امر نیاز به طی کردن مراحل خاصی دارد که در ادامه آن ها را برای شما بیان خواهیم کرد. بیش تر این مراحل شباهت بسیار زیادی با یک دیگر دارند و بین مراحل صادرات و واردات اشتراک زیادی را می توان مشاهده نمود. به همین منظور بخش مشترک صادرات و واردات را برای شما عزیزان بیان خواهیم کرد.

بخش مشترک مراحل صادرات و واردات

اولین بخش مشترک مربوط به ارائه مدارک لازم برای انجام کارهای اداری مربوطه در گمرک می باشد. این مدارک در مراحل خاصی باید به صورت مداوم به سازمان گمرک تحویل داده شوند. پ

س از تحویل این مدارک شما باید برای انجام اموری مثل تحویل اظهارنامه های مختلف اقدام نمایید که آن را به عنوان دومین قدم مشترک صادرات و واردات می شناسند.

سومین قدم مشترک می تواند مربوط به دریافت گواهی نامه ها و ایزوهای لازم و طی کردن مراحل آزمایشگاهی برای برخی کالاها باشد. قدم های غیر مشترک دیگری هم موجود می باشد که به صورت اختصاصی برای صادرات و واردات انجام می پذیرد.

مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان به منظور ترانزیت کالا به صورت بسیار دقیقی انجام می شود. در ادامه برای آشنایی شما با مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان، ترانزیت را در ادامه برای شما توضیح می دهیم. تعریف دقیق ترانزیت کالا ارسال کالاها و عبور آن ها از مرز کشور می باشد. عبور کالاها از مرز کشور به کمک انجام مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان انجام خواهد شد. ارسال بارهای ترانزیتی در واقع بخشی از مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان می باشد.

مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان چگونه است؟

مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان شامل موارد زیر می شود:

اولین مرحله مربوط به اظهارنامه می باشد. ارائه اظهارنامه مالیاتی و اظهارنامه مربوط به گمرک بخش مهمی از مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان می باشد. صدور پروانه ترخیص بخشی از مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان می باشد که منظور ارائه خدمات کارهای ترخیصی و ورود کالاها به داخل کشور انجام می پذیرد. همچنین اموری مانند کارهای صادراتی هم به این نوع پروانه صادراتی نیازمند هستند.

در واقع دارا بودن پروانه صادراتی از اولین فاکتورهای لازم برای انجام کارهای صادرات و واردات می باشد. مرحله بعدی به ارزش گذاری کالاها مربوط می شود و این کار باید در زمان کمی انجام پذیرد تا این که از ارزش کالاها کم نشده و بتوان به موقع به سایر امور رسیدگی کرد. برای مرحله ارزش گذاری کالاها باید زمان بندی مناسبی در نظر گرفته شود و این ارزش گذاری باید در زمان مناسبی قرار داده شده باشد. این زمان بندی در نهایت سبب سود بسیار زیادی در مرحله تولیدات کالا و واردات کالا به بازارهای داخلی خواهد شد. در نهایت این بازارها سبب افزایش قدرت اقتصادی در سطح کشور خواهد شد.

مهم ترین قسمت ترخیص کالا از گمرک بازرگان

یکی از مهم ترین قسمت های مسیر پر پیچ و خم مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان، ورود کالاها به محوطه گمرکی می باشد که تنها در صورت دارا بودن مجوز امکان پذیر خواهد بود. در واقع مجوز می تواند حلال مشکلات خوبی برای شما باشد و موانع مهمی را از سر راه بردارد. این کار توسط شرکت های حمل و نقل انجام می شود. فرایندی که در این مرحله انجام می شود بسیار دقیق بوده و در عین دقت بالا بسیار ساده هم می باشد. آخرین مرحله این مسیر پر پیچ و خم به خروج این کالا ها از محوطه گمرکی مربوط می باشد

. از دیگر مراحل بسیار مهم در این مسیر می توان به دارا بودن پروانه صادراتی برای خروج کالا ها از محوطه صادراتی گمرک اشاره کرد. این مرحله معمولا نیازی به ارزیابی مجدد ندارد و سیر حرکت کالاها در این بخش نسبتا سریع می باشد. شما در این بخش چندان معطل نخواهید شد و به نوعی کار شما به سرعت راه خواهد افتاد. ارزیابی در کنار درب خروج قرار داده شده است که خروج کالاها از ین منطقه کاملا به نظر او بستگی دارد. تا به این جا تمامی اصلی ترین مراحل ترخیص کالا از گمرک بازرگان را برای شما بیان کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *