حقوق و عوارض گمرکی چیست؟

حقوق و عوارض گمرکی چیست؟

حقوق گمرکی و عوارض گمرکی

در ابتدا باید توضیحی کلی در مورد حقوق و عوارض گمرکی به شما ارائه دهیم و در این مسیر قوانین مربوط به آن را برای شما بیان کنیم. حقوق و عوارض گمرکی به مبلغی گفته می شود که به جهت واردات و صادرات کالا به گمرک پرداخت می گردد. قبل از انجام امور ترخیصی باید حقوق و عوارض گمرکی به طور کامل پرداخت شود. در این صورت می توان در بازه زمانی کوتاه مدتی نسبت به انجام امور گمرکی اقدام نمود. باید توجه داشته باشید که وجوهی که در گمرک پرداخت می شود را باید به چند دسته تقسیم نماییم.

حقوق و عوارض گمرکی در این حالت به صورت زیر تقسیم بندی خواهند شد.

انواع حقوق و عوارض گمرکی به شرح زیر می باشد:

حقوق گمرکی: این مبلغ به صورت 4 درصد از کالاهای صادر شده در نظر گرفته می شود.

سود بازرگانی: از انواع حقوق و عوارض گمرکی به شمار می آید و تعرفه آن توسط دولت تعیین می گردد.

انواع اصلی حقوق و عوارض اداره گمرک را به صورت بالا تقسیم بندی می نمایند اما این به معنای پایان مالیات هایی که از شرکت های بازرگانی دریافت می گردد، نمی باشد. در واقع مالیات های مصوب گسترده ای از این شرکت ها دریافت می شود و تعرفه های هر کدام از آن ها متفاوت می باشد. تعرفه هایی که ذکر کردیم بر اساس ارزش کالاها تعیین می شوند و شما با توجه به ارزش این کالاها می توانید به صورت تقریبی میزان این تعرفه ها را برآورد کنید. حقوق و عوارض گمرکی در واقع نوعی مالیات غیر مستقیم می باشد و با توجه به این نکته نمونه های دیگر مالیات را می توان نوع مستقیم آن دانست.

حقوق و عوارض گمرکی چیست؟

مسئول دریافت حقوق و عوارض گمرکی

حقوق و عوارض اداره گمرک توسط دولت دریافت می گردد و نهاد های مربوطه نسبت به دریافت آن اقدامات لازم را انجام خواهند داد. این اقدامات را در جهت دریافت اطلاعات لازم و انتقال وجوه مورد نظر و اخذ عوارض ها و مالیات های لازم انجام خواهند داد. با توجه به این نکات باید نسبت به اقدام به موقع و دریافت حقوق و عوارض گمرکی زمینه های لازم صورت گیرد. تمامی تفاهم نامه ها و قرارداد های مربوطه توسط این نهاد انجام خواهد پذیرفت و شما در بازه زمانی کوتاه مدتی می توانید امور مربوط به مالیات ها و حقوق و عوارض گمرکی کالاهای صادراتی خود ار انجام دهید.

این مسئولیت باید به بهترین نحو نسبت به حقوق و عوارض اداره گمرک صورت گیرد، در غیر این صورت شما باید به دنبال راه های ساده تری باشید. مثلا شما می توانید از راه های ساده تری مثل بهره گرفتن از دانش مشاورینی خبره کمک بگیرید. این مشاورین قطعا بهترین راه های ممکن را به شما ارائه خواهند داد. حقوق و مالیات های ویژه باید به موقع به این نهادها پرداخت شود تا روند تحویل کالاها با مشکلی مواجه نشود.

تعرفه گمرکی و تعرفه کالا

تعرفه کالا از بخش های بسیار مهمی است که در مسیر دریافت کالا باید به آن رسیدگی شده و مسائل مربوط به آن بررسی شود. تعرفه کالا می تواند به معنای جایگاه کالا در طبقه بندی های صورت گرفته در این حوزه نیز باشد. تعرفه ممکن است معناهای متفاوتی داشته باشد و در زمان اظهار کالا اهمیت ویژه ای ایفا کند. برگه رسید و فاکتور حقوق و عوارض اداره گمرک از جمله مدارکی می باشد که شما باید به اداره گمرک برای ترخیص کالاهای صادراتی خود تحویل دهید. هزینه های گمرکی بخش مهمی از مدارک لازم برای رسیدگی به امور گمرک می باشد و اهمیت بسیار مهمی در این بین دارد.

قوانین مربوط به حقوق و عوارض گمرکی

در ادامه مهم ترین قوانین مربوط به حقوق و عوارض اداره گمرک را برای شما بیان خواهیم کرد.

اولین قانون در زمینه حقوق و عوارض اداره گمرک بدین شرح می باشد که تمامی هزینه های مربوط به حقوق و عوارض گمرکی باید در زمان مقرر به اداره گمرک تحویل داده شود.

حقوق و عوارض گمرکی چیست؟
ورود موقت کالا

دومین قانون در این زمینه بدین شرح می باشد:

تمامی امور مربوطه به حقوق و عوارض اداره گمرک توسط هیأت دولت تعیین خواهد شد و برای رسیدگی به امور آن دولت تمامی امورات اصلی را به عهده خواهد داشت.

قانون سوم مربوط به سود بازرگانی می باشد و تنها به تجارت هایی که با کشورهای دیگر انجام می پذیرد مربوط خواهد شد. حقوق و عوارض گمرکی دارای قوانین مهم دیگری نیز می باشد که در ادامه آن ها را خدمت شما عرض خواهیم نمود.

سود بازرگانی مربوط به تجارت با کشورهای خارجی و امور مربوط به واردات کالاها از کشورهای دیگر می شود. این نوع مالیات فقط از معاملاتی که با کشورهای خارجی انجام می شود، صورت می پذیرد. به همین سبب باید امور مربوط به سود بازرگانی را به صورت مجزا به بخش خاصی از اداره بازرگانی و نهاد های مربوطه سپرد. با این روش به میزان زیادی در انرژی صرف شده برای دریافت کالاها و مالیات های لازم توسط اداره گمرک صرفه جویی خواهد شد.

قوانین دیگری را در این حوزه می توان برای شما تعریف نمود، برای مثال امور مربوط به صدور کالاها و دریافت آن ها به صورت اصولی و دقیقی انجام خواهد پذیرفت. این قانون از مهم ترین قوانین حوزه صادرات و واردات می باشد، این نظم را به وضوح در دریافت و رسیدگی به امورات مربوط به مالیات ها و عوارض می توان مشاهده نمود. پس از انجام بررسی های لازم در این بخش باید به امور مربوط به مالیات ها و عوارض به صورت جداگانه و دقیقی رسیدگی شود.

انواع تعرفه های گمرکی

تعرفه های گمرکی انواع گسترده ای دارند که آن ها را به این صورت می توانیم بیان کنیم: این تعرفه ها به صورت تعرفه های گمرکی و تعرفه های حمایتی و ارشادی می باشند. از سایر تعرفه ها می توان به موارد دیگری مثل تعرفه های مستقل و تعرفه های قراردادی هم اشاره کرد. تعرفه های مالی که کاملا مشخص هستند اما تعرفه های حمایتی به منظور ایجاد شرایط رقابتی برای انواع کالاها برای رقابت با کالاهای وارداتی استفاده می شوند. تعرفه های ارشادی هم وظیفه ایجاد تغییر در انتخاب مصرف کننده و هدایت نظرات او به سمت و سویی دیگر را به عهده خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *