تعریف قیمت واحد کالا

تعریف قیمت واحد کالا

در ابتدا لازم است که با تعریف کلی قیمت واحد کالا و نقش آن در صادرات و واردات آشنا شوید. این معرفی نامه را با ارائه تعریف دقیقی از قیمت واحد کالا آغاز می کنیم.

قیمت واحد کالاها در واقع به تعیین واحد شمارش ارزش هر کالایی که قصد صادرات یا واردات آن را دارید، گفته می شود. با این واحد سنجش میزان ارزش هر کالای صادراتی یا وارداتی به صورت دقیقی تعیین می شود. در واقع تعیین قیمت واحد انواع کالا بخشی از روند طبیعی صادرات و واردات می باشد. این تعیین قیمت واحد در انواع نرم افزارهای حسابداری که در گمرک استفاده می شود، ممکن است صورت بگیرد. گمرک برای صادرات و واردات از نرم افزارهایی استفاده می کند که به کمک آن ها قادر به تعیین دقیق قیمت های واحد برای هر کالا می باشد.

کاربرد قیمت واحد کالا در صادرات

صادرات کالا بدون تعیین قیمت دقیق هر کالا و سنجش میزان ارزش آن هیچ ارزشی نخواهد داشت. در واقع این بخش از مهم ترین قسمت هایی است که باید توسط بخش صادرات و واردات انجام شود. تعیین قیمت واحد برای هر کالا سبب می شود که شما با ارزش نسبی هر کالا آشنایی پیدا کرده و قادر به برآورد هزینه های لازم برای صادرات و واردات باشید. با توجه به اهمیتی که تا به این جا برای برای تعیین کردن ارزش کالا بیان کردیم، تا به این جا باید به طور کامل با ارزش و کاربرد این بخش در صادرات و واردات آشنا شوید.

قیمت گزاری از بخش های مهمی می باشد که به صورت مفصل باید از روش های مختلف آن، راه های متفاوت رسیدن به آن و سایر بخش ها صحبت کنیم. تعیین قیمت واحد برای هر کالا نقش مهمی را در این قیمت گذاری و ارزش گذاری بازی می کند و می تواند کمک زیادی به افراد در مرحله صادرات و واردات نماید.

تعریف قیمت واحد کالا

مراحل صادرات کالا

به تفصیل مراحل صادرات را برای شما بیان می کنیم تا با روش های تعیین قیمت واحد انواع کالا بیش تر آشنا شوید.

مرحله اول

در ابتدا احراز هویت کلی برای فردی که قصد صادرات کالاها را دارد و شرکت صادراتی انجام خواهد پذیرفت.

مرحله دوم

پس از تایید هویت این افراد به مرحله تعیین قیمت واحد کالا و اخذ میزان قیمت ها از کمیسیون می رسیم، پس با توجه به این نکته این بخش مهم قدم دوم در مراحل صادرات کالاها می باشد. همین نکته اهمیت تعیین قیمت واحد را بیش از گذشته به ما نشان خواهد داد.

مرحله سوم

پس از این مرحله به بخش صدور پیش فاکتور خواهیم رسید و باید این مرحله به سرعت و با دقت بسیار زیادی انجام پذیرد. صدور پیش فاکتور شما را یک قدم به هدفتان در صادرات کالاها نزدیک تر خواهد نمود. ارزش گمرکی کالا باید به صورت دقیقی تعیین شود و شما پس از این مرحله باید سیر مشخصی را در تعیین قیمت واحد کالاها طی کنید. این سیر را به صورت اصولی و با دقت بسیار زیادی برای شما طی خواهیم نمود.

مرحله چهارم

اظهار کالای صادراتی بخش دیگری از مسیری است که شما باید آن را طی نمایید و این مسیر را شما می توانید در زمان بندی مناسبی گذرانده و به صدور گواهی های مربوطه برای صادرات نزدیک تر شوید. به یاد داشته باشید که خود تعیین قیمت واحد انواع کالا بخشی از این مسیر شما برای رسیدن به مجوز صادرات می باشد.

مرحله پنجم و ششم

مرحله بعدی مربوط به دریافت گواهی صادراتی می باشد و پس از طی این مرحله حتما به مرحله ارسال کالای صادراتی خواهیم رسید. کالاهای صادراتی در این مرحله باید ارسال شوند پس به این نتیجه میرسیم که تمامی مراحل مربوط به دریافت مدارک و تعیین قیمت واحد برای آن ها انجام شده است. پس از این مرحله شما کارهای مربوط به دریافت وجه کالاهای صادراتی را انجام خواهید داد.

اما ذکر یک نکته برای شما الزامی می باشد، در صورتی این مراحل به ترتیب انجام خواهد شد که تمامی مراحل مربوط به ثبت شرکت و اخذ مجوزهای لازم برای صادرات از قبل انجام شده باشد. اگر این مراحل به طور کامل انجام نشده باشد، باید رد ابتدا این مراحل به صورت کامل طی شود. پس از این مراحل باید به بخش اصلی در صادرات برسیم، برای این که عملکرد بهتری در صادرات داشته باشیم بهتر است که حتما با مشاورینی قابل در این زمینه مشورت نماییم.

تاریخچه تعیین قیمت واحد کالا

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که دقیقا از چه تاریخی نسبت به تعیین دقیق قیمت واحد حساسین نشان داده شد و این شاخص از چه زمانی مورد توجه قرار گرفت؟ پاسخ این سوال را تنها به یک صورت می توانیم به شما بدهیم،

تعریف قیمت واحد کالا

قیمت واحد کالا از سال 1376و 1382

از سال 1376 اولین زمزمه ها برای تعیین قیمت واحد صورت پذیرفت. پس از این زمان در سال 1382 به صورت جدی تری تعیین قیمت واحد کالاها انجام پذیرفت. این تاریخچه مربوط به ارزش گذاری کالاها در این سال ها و تعیین شاخصی برای تعیین این امر می باشد. قبل از این هم کالاها ارزش مشخصی داشتند اما از واحد مشخصی برای تعیین قیمت واحد کالا استفاده نمی شد و این کار نظم مشخصی نداشت.

قیمت واحد کالا از سال 1384

سال 1384 این کار جدیتی چندین برابر پیدا کرد و اطلاعات مربوط به این قیمت ها به صورت ماهانه ثبت گردید و به صورت ذخیره شده ای مورد استفاده قرار گرفت. در جدول های مشخصی این اطلاعات ثبت و ضبط شدند و قبل از انجام امور مربوط به صادرات و واردات این اطلاعات توسط بخش امور مالی گمرک یا شرکت های صادر کننده کالاها دسته بندی شدند.

تعیین ارزش و قیمت واحد کالا توسط بانک مرکزی

در برخی موارد نهاد صادر کننده این قیمت ها و شاخص های محاسباتی مربوط به تعیین ارزش کالاها توسط بانک مرکزی می باشد. بنابراین باید برای تعیین برخی قیمت های مربوط به کالاهای صادراتی به سایت بانک مرکزی مراجعه شود یا این که از جداول مربوط به گمرک که توسط این بانک به آن اعلام شده است، استفاده کرد.

برای ارائه بهتر خدمات بهتر است که همکاری های لازم را با بخش گمرک داشته باشید و به صورت مرتب تمامی اخبار مربوط به آن را بررسی نمایید. در آخر بهتر است که اطلاعات خود را در مورد انواع روش های تعیین ارزش کالا و تعیین قیمت واحد برای آن ها بروز نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *