ترخیص کالا از گمرک سهلان

ترخیص کالا از گمرک سهلان

سهلان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی که مرکز استان تبریز است، در بخش دهستان آجی چای واقع شده است.فاصله این روستا از مرکز استان یعنی تبریز تنها 10 کیلومتر است و فاصله آن از جاده اصلی تبریز_مرند دو کیلومتر است.خط راه آهن تبریز_مرند از این روستا می گذرد به گونه ای که روستای سهلان را به دونیم تقسیم کرده است.به دلیل کم جمعیت بودن آن جا نزدیک به از بین رفتن و متروکه شدن ایستگاه راه آن شده است ولی با احداث گمرک سهلان رونق پیدا کرده است.

در مقابل ایستگاه راه آهن سهلان تپه ای وجود دارد که بر آن امامزاده ای واقع شده است و مکانی مقدس و زیارتی برای اهالی سهلان است.این روستا برخلاف اهمیت تجاری و اقتصادی آن و موقعیت جغرافیایی بسیار کم جمعیت است به گونه ای که براساس آمار سال 1395 تنها 3664 نفر جمعیت داشته است. در بررسی حریم تبریز محمدعزتی سهلان را متصل به شهر تبریز دانسته است.نام قدیمی این روستا ساوالان بوده است.زبان مادری این روستا ترکی است.

همه چیز درباره گمرک سهلان

همانطور که می دانیم تبریز یکی از 4 شهر بزرگ ایران محسوب می شود و با توجه به جمعیت و موقعیت جغرافیایی موجب توسعه صنعت و تولیدات آن شده است و به این امر واجب شد که به فکر راه اندازی انبارهای عمومی یا همان گمرک شوند. روند پیشرفتی تولیدات تبریز باعث شد سال 1354 گمرک سهلان تاسیس شود.

گمرک سهلان به دلایلی که گفته خواهد شد از اهمیت بالایی برخوردار است اول به خاطر نزدیک بودن فرودگاه بین المللی تبریز به گمرک سهلان است و دلیل دیگر این است که سهلان را به عنوان منطقه ویژه اقتصادی معرفی شده است و نیز گمرک سهلان در مسیر جاده ترانزیتی ایران_اروپا و نیز در مسیر جاده ترانزیتی ایران_آسیای مرکزی قرار دارد، و از گمرک سهلان خط آهن ایران_ترکیه و آسیای میانه عبور می کند.گمرک سهلان خط راهن اختصاصی برای تخلیه بار تا سکوهای انبارهای گمرک را دارا است.

دلیل تبدیل شدن گمرک سهلان به یکی از مبادی مهم ایران

دلیل تبدیل شدن گمرک سهلان به یکی از مبادی مهم ایران این است که مبادلات در این مرز به دلیل ویژگی هایی که در بالا گفتیم افزایش یافته است. پس از این تغییرات و تبدیلات در این گمرک باعث شد که برخی واحدها که در گذشته تابع یکی از شرکت ها بوده است الان به صورت مستقل با توجه به قوانین و مقررات حاکم فعالیت خود را ادامه دهد.

شاید خوب است بدانید یکی از گمرک های قدیمی کشور به حساب می آید و حتی قدمت بنای آن به بیش از 80 سال می باشد. روستای سهلن بسیار قدیمی است و از همان زمان های گذشته منطقه تجاری و نقطه ای برای ارتباط ایران با کشورهای همسایه است که در آنجا تبادلات کالا و واردات و صادرات انجام می شد، که این را می توان از ضرب المثل های قدیمی که فقط مختص آن روستا هستند پی برد. مثل (شترهایم از ترابزون نیامده که!) شخص به کسی که از او خواسته ای دارد و توان آن را ندارد می گوید، یعنی اینکه هنوز شترهایم از منطقه ترابزون که منطقه در سمت ترکیه است نیامده و این ارتباط تجاری را در این منطقه نشان می دهد که از قدیم بوده است.

شرکت سهامی گمرک سهلان

شرکت سهامی گمرک سهلان با توجه به (تصویب نامه تاسیس انبارهای عمومی) انبارهای عمومی خود را برای گرفتن و نگهداری کالا و مواد ترخیصی از گمرک را تاسیس کرد.بعد از تاسیس این انبارهای عمومی به دلیل خدماتی که بانک ها براستناد به فیش وثیقه کالا یا همان قبض انبار که انبارهای عمومی به تحویل دهندگان بار می داد به آنان وام و خدمات ویژه ارائه می داد با استقبال زیاد تاجران و صاحبان کالا مواجه شدند. و بر این اساس اولویت اصلی هیئت مدیره گمرک سهلان گسترش و توسعه انبارهای عمومی زمان خود شد. بدین صورت انبارهای عمومی در مبادی ورودی و خروجی گمرک های کشور مستقر شدند و به فعالیت موثر خود در اقتصاد پرداختند.

انبارهای عمومی قبل از انقلاب پیرو واحدهای شرکت سهامی انبارهای عمومی بوده است و خدماتی از قبیل؛تخلیه،نگهداری،بارگیری،حفاظت و ایمنی کالا را ارائه می دادند. بعد از پیروزی انقلاب این انبارها که در مالکیت اشخاص قدرتمند دولت و بانک ها بودند ملی اعلام شدند و اداره آن را به وزارتخانه های بازرگانی،گمرک و اقتصاد و امور دارایی انتقال یافت و به نام (شرکت های سهامی عام انبار عمومی و خدمات گمرکی کشور) شناخته شد.

خصوص سازی این منطقه

به همین منوال تا سال 1378 به فعالیت خود ادامه داد و سپس به دلیل پرداخت قسمتی از بدهی خود به صندوق بازنشستگان با امضای معاون اول رئیس جمهور به این صندوق با اهداف عام المنفعه خصوص سازی شد و از این خصوصی سازی تغییراتی در قوانین شرکت انبارهای عمومی ایجاد که یکی از آن ها برخی از توابع شرکت به صورت مستقل با رعایت قوانین و مقررات کسب و کار، به کارخود ادامه می دهند.گمرک سهلان نقطه اتصال مهم ایران و کشورهای عراق،ارمنستان،ترکیه و اروپایی و آسیای میانه است.

برای خدمات گمرکی و سرپرستی شرکت انبارهای عمومی منطقه ویژه اقتصادی سهلان از 26 خرداد از سوی آقای محمدرضا اسدی، آقای مهراب نریمانی اختر معرفی شده است.

مسائل اقتصادی

به دلیل مسائل اقتصادی و تحریم های ناعادلانه آمریکا علیه کشورمان و نیز شیوع ویروس همگیری کرونا باعث کاهش درآمد انبارهای عمومی گمرک سهلان شده است و علاوه بر سهلان تمامی انبارهای عمومی کشور با چنین مشکلی روبه رو شده اند ولی به هیچ وجه نمی توان گفت که فعالیت گمرک سهلان از بین رفت به دلیل اهمیت و ویژگی های که در بالا گفتیم.البته که مدیران و مسئولان گمرک سهلان در پی راهی برای این مشکل هستند و از راهکارهای آنان این است که با بازارهای جدید تعامل کنند و با دیگر سازمان ها تعامل کنند.با توجه به امتیازات و اهمیت منطقه ویژه اقتصادی سهلان مسئولان استان و معاون هماهنگی امور اقتصادی خواستار راه اندازی هاب لجستیک در منطقه هستند.

براساس صحبت های مدیرعامل صندوق بازنشستگان موقعیت، اهمیت و کار منطقه ویژه اقتصادی سهلان در تبریز بیشتر از بقیه مناطق آزاد است، و در جهت پیشرفت و حضور در این منطقه برنامه ریزی کرد.با تمام فعالیت های اقتصادی که سبب پیشرفت وضعیت و افزایش کسب و کار و سودآوری انبارهای عمومی کشور شده است،بایستی فعالیت شرکت ها در گمرک سهلان با هماهنگی استانداران صورت گیرد.در استان آذربایجان شرقی منطقه آزاد اقتصادی دیگری مانند ارس و شهرک های صنعتی وجود دارند که هیچکدام پتانسیل منطقه سهلان را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *