اهداف بسته بندی کالا

اهداف بسته بندی کالا

هدف از بسته بندی کالا های صادراتی

اگر دقت کرده باشید چیزی که در وهله ی اول در مورد کالاهای وارداتی و صادراتی بسیار مهم است بسته بندی آن هاست و فاکتور های بسیاری بایستی در این حوزه به کار برده شود. در واقع بسته بندی کالا یکی از انواع راه حل هایی است که در کسب و کار امروزی به کار برده می شود که بایستی با استاندارد های ضروری تطابق داشته باشد.

قصد داریم در این مطلب شما را با نکات بسته بندی کالا بیشتر آشنا کنیم پس با ما همراه باشید….

شاید تصور کنید خب حالا یک کالای صادراتی را بدون این تشریفات هم می شود ترخیص کرد اما بایستی بگویم که این مولفه بسیار مهم برای کالا ها می باشد زیرا علاوه بر مرتب کردن در هزینه ها،بازاریابی،ایمنی و حتی ارتباطات تاثیر مثبتی می گذارد.

صادر کننده ی کالا موظف است کالای خود را بسته بندی کند چون ممکن است در سفر های بین المللی کالا دچار آسیب شود در غیر این صورت خود متضرر خواهد شد.

اگر هم در حین مسیر بسته بندی کالا دچار آسیب شود و مسئول حمل اثبات کند که در طول مسیر هیچ گونه اتفاقی که منجر به خرابی آن شود نیفتاده باز هم صادر کننده ی کالا مقصر و مسئول خرابی خواهد بود.

با این حال، این نوع عملکرد فقط برای این که کالا آسیب نبیند مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه یکی از رکن های اصلی در بازاریابی می باشد.

بنابراین باید از این مولفه طوری استفاده کرد که چشم مشتری را جذب کند و از طرفی هم گویای حرفه ای بودن این کسب و کار شود.

همیشه نوع این مولفه یکسان نخواهد بود و متناسب با وسیله حمل بار بایستی آن را بهینه کرد.

مثال :

شما در نظر بگیرید اگر کالای شما در جعبه های بزرگ تر از آن که متناسب با آن نباشد قرار گیرد صد در صد فضایی که در وسیله حمل بار است را هدر خواهد داد.

وقتی یک کالا را بسته بندی می کنند بایستی از این مولفه به طور مناسب استفاده شود یعنی این که حتما روی بسته ی کالا اطلاعات جا به جایی و دستورات آن درج شده باشد تا مراجعه کننده به راحتی بتواند به اطلاعات دست یابد.حتی گاهی مشتریانی که جعبه ها به دستشان می رسد از این که برچسب دستورالعمل و نوع بسته بندی ناراضی هستند و شکایت دارند، بنابراین بایستی تمام ویژگی ها و صفا آن رعایت شود.

در بخش زیرین به برخی از این ویژگی ها پرداخته شده:

1. اندازه و ابعاد مناسب

2. جای دادن مناسب کالای مصرفی

3. موجب ایمنی بالای کالای درون شود

4. بایستی استفاده از آن ساده باشد

5. برچسب اطلاعات ( ساخت و تولید)

6. برچسب اطلاعات (بازرگانی و علائم ایمنی )

7. جنس و نوعی که در آن به کار برده می شود مجوز سلامت داشته باشد

8. از لحاظ شیمیایی و فیزیکی دچار تغییر نشود

9. دارای طرح و رنگ نافذ و بسیار جذاب باشد

10. دارا بودن بار فرهنگی

11. تحقیقات بازاریابی را هموار کند

12. نیازسنجی بر اساس وضعیت ظاهری

13. دارای دقت و ظرافت

14. متقاعد کردن مصرف کننده

15. گویا

16. رنگ آن نشان دهنده کیفیت و ماهیت کالا باشد

17. مکانیزه کردن روش های فروش

18. ایجاد اعتماد

19. با وجود خالی بودن به تنهایی ایفای نقش کند

20. القا نمودن سلامت کالا

21. بخشی از آن مختص برچسب قیمت باشد

22. افزایش ارزش کالا

23. دارای شکل ظاهری مناسب جهت تبلیغات

24. بسیار پایدار در مقابل واژگونی

25. جلوگیری از انتقال ضربه یا فشار به درون

26. دارای دستورالعمل برای مصرف کننده

27. در صورت نیاز مواد و فرمول کالا قید شود

28. دارای آدرس و تلفن توزیع کننده

29. درج تاریخ های تولید،انقضا

30. درج شماره پروانه هی بهداشت و ساخت

اهداف بسته بندی کالا

بسته بندی کالا صادراتی و حفاظت مناسب از آن

یکی از ارکان اصلی بسته بندی کالا این است که در حین مسیر تا رسیدن به مقصد دچار آسیب نشود بنابراین شما می توانید با تولید کننده آن در ارتباط باشید و تمامی موارد از جمله: عایق بندی، ضخامت، استحکام، وزن و دیگر مشخصات آن را جویا شوید و طبق آن چیزی که می خواهید تهیه کنید.

بنابراین زمانی که متوجه شدید مولفه های درخواستی را از تولید کننده دریافت کنید البته لابراتوارهایی وجود دارند که نوع بسته بندی ها را برای شما تست می کنند تا بدانید که نحوه ی کار با آن ها چگونه است. شرکت بازرگانی در مرز بازرگان تمامی این موارد را برای شما عزیزان انجام خواهد داد و شما با خیال راحت می توانید کالا های خود را بسته بندی کنید چون تمام این موارد از فیلتر شرکت رد شده است.

بسته بندی ها انواع مختلفی دارند که با توجه به میزان مسافت مبدأ تا مقصد در صادرات تعیین و انتخاب می شوند.

مثال:

شما در نظر بگیرید کالایی که قرار است از طریق دریا حمل شود و در مسیر خط استوا قرار گیرد بایستی در بسته های مقاوم قرار گیرد که در مقابل دمای بالا از خود مقاومت نشان دهند.

وقتی که از دستگاه های باربری و کانتینر ها استفاده می شود نحوه ی چیدن بسته ها روی هم باید بهینه باشد زیرا اگر این نحوه قرار گیری نامناسب باشد موجب آسیب به کالا خواهد شد.

برای کار بهتر است از پالت استفاده شود و جعبه ها در آن قرار داده شود درست است که میزان قابل توجهی از فضا را اشغال می کند ولی استفاده از آن ضروری و لازم است تا بسته ها در حین جا به جایی آسیب نبینند و صادر کننده متضرر نشود.

ایجاد ارتباط با مصرف کننده

همان طور که می دانید یکی از ارکان اصلی بازاریابی ایجاد ارتباط با مصرف کننده است که تنها از طریق همین نوع بسته ها به وجود خواهد آمد.

طراحی و نحوه ی بسته بندی ها یکی دیگر از نکانی است که موجب می شود تصمیم به خرید کالا صورت گیرد

به همین خاطر است که باید به هنگام گرفتن اطلاعاتی از قبیل ضخامت،استحکام و…. طراحی آن را نیز مد نظر قرار دارد زیرا بین آن ها یک ارتباط و کارکرد تجاری برقرار شود.

حتما قبل از این که صادرات کالای خود را انجام می دهید حتما از نیاز های بازار هدف مطلع شوید تا مطمئن شوید بر اساس همین انتظارات و نیاز ها بسته بندی ها را انجام می دهید.

این مطلب ادامه دارد….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *