انواع ترخیص کالا را بشناسید

انواع ترخیص کالا را بشناسید

نگاهی به تاریخچه گمرک و انواع ترخیص کالا

ما در این اینجا قصد داریم شما را با قوانین تجارت بیشتر آشنا کنیم و راه های بیشتری را در زمینه واردات و صادرات به شما یاد بدهیم تا بتوانید راحت تر کالای خود را ترخیص کنید.در ادامه مقاله انواع ترخیص کالا با ما همراه باشید.

در ابتدا نگاهی به تاریخچه گمرک که از اساسی ترین موارد در زمینه تمامی کارهای تجاری است می پردازیم و در ادامه تمامی موارد را در زمینه تجارت یادآور می شویم. در واقع گمرک یک سازمانی مانند سایر سازمان ها در کشور است که در زمینه تجارت فعالیت می کند و هنگامی که کالایی صادر و یا وارد می شود باید قوانینی را اجرا کند که برای تمامی تاجران یکسان است.

گمرک در زمان های قدیم نیز وجود داشت و کشور ایران در گذشته نیز کالاهایی را وارد و یا صادر می کرد که در گذشته مانند الان سازمانی وجود داشت که برای ورود و خروج کالاها عوارض می گرفت. امور گمرکی تنها مربوط به دریافت مالیات و عوارض نیست بلکه به اموری مانند ترخیص کالاها، واردات و صادرات و …..نیز رسیدگی می کند. در واقع کاملا روشن است که گمرک کار ترخیص کالا ها را بر عهده دارد است. که بصورت قانونی بوده و دارای مراحل و مجوزهای خاصی است که با بقیه گمرکات کشور از یک قانون پیروی می کنند.

روش پیله وری و انواع ترخیص کالا

روش پیله وری و انواع ترخیص کالا: یکی از روش های رایج برای ترخیص کالاها از گمرک روش پیله وری است. روش پیله وری به این صورت است که شما می توانید با افرادی که در مرز کشور سکونت دارند در ارتباط باشید تا بتوانید از کارت های پیله وری آن ها در زمینه ترخیص کالای خود استفاده کنید. همانطور که گفتیم برای ترخیص کالاها باید در ابتدا مراحل قانونی آن طی شود و چون این مراحل بشدت وقت گیر هستند می توانید از افراد ترخیص کار در این زمینه کمک بگیرید و این را نیز به یاد داشته باشید که داشتن کارت بازرگانی یکی از مدارک مهم در زمینه کار تجارت است.

افراد می توانندکارت های بازرگانی را در دو نوع حقیقی و حقوقی دریافت کنند که نوع حقیقی آن به یک شخص خاص مرتبط است و تحت نظر هیچ شرکت و یا سازمان خاصی نیست و نوع حقوقی آن به نام مدیر عامل شرکت صادر می شود. کسانی که دارای کارت های بازرگانی حقیقی هستند خود می توانند به آسانی کالاهای مورد نظر را ترخیص کنند.

انواع ترخیص کالا را بشناسید

ترخیص کار و انواع ترخیص کالا

ترخیص کار به فرد یا افرادی گفته می شود که در زمینه ترخیص کالاها فعالیت می کنند. دانش و مهارت و تجربه کافی در این زمینه دارند و می توانند شما را در هنگام ترخیص کالا همراهی کنند. چون این افراد به تمام قوانین واردات و صادرات و ترخیص کالاها آگاهی دارند بسیار مورد توجه شرکت ها قرار می گیرند. شخص ترخیص کار، کار ترخیص کالاها را در کوتاه ترین زمان انجام می دهد.

هنگام استخدام یک شخص ترخیص کار باید به برخی از نکات از همان ابتدا توجه کرد. مثلا اینکه شخص آگاهی کاملی در مورد امور گمرکی داشته باشد و همچنین امانت دار بسیار خوبی باشد. کالاها را در کوتاه ترین زمان ترخیص کند تا شخص تاجر مجبور نشود هزینه های اضافی برای انبار گمرک بپردازد. تاجران وقتی کالایی را وارد و یا صادر می کنند اگر هنگام ترخیص کالا به مشکل بخورند و نتوانند کالا را ترخیص کنند هم برای مشتری اعتبار خود را از دست می دهند و همین اینکه نمی توانند هیچ سودی برده باشند.

ارتباط انواع مسیر های گمرکی با انواع ترخیص کالا

مسیر سبز (گرفتن تمامی مجوز های لازم )، مسیر زرد (بررسی اسناد توسط کارشناسان گمرک) و مسیر قرمز ( ارزیابی و کنترل کالا)

ارتباط حمل و نقل با ترخیص کالا

حمل و نقل کالاها به روش های گوناگونی انجام می شود، که می تواند دریایی، هوایی، جاده ای و یا ریلی باشد.

پس از امور مربوط به ترخیص کالا می توانید تمامی کالاهای خود را از انبار تحویل بگیرید که در ابتدا کالاها چک می شود و بعد اجازه خروج کالا داده می شود.

کالاهای خود را می توانید به صورت اینترنتی نیز ترخیص کنید اما باید تمام مراحل را به طو کامل تکمیل کنید.

صادرات، واردات و ترخیص کالا

صادرات، واردات و انواع ترخیص کالا:صادرات و واردات کالاها در سه دسته اصلی قرار می گیرند: کالای مجاز (گرفتن تمامی مجوز ها لازم نیست )، کالای مشروط (امکان گرفتن تمامی مجوزها وجود دارد ) و کالای ممنوع (امکان خرید و فروش در داخل کشور وجود ندارد ).

تحلیل نمودار در زمینه انواع ترخیص کالا

نمودار زیر میزان ترخیص کالاها را در سال 2006 به نمایش گذاشته است.

انواع ترخیص کالا را بشناسید

نموداری که مشاهده می کنید در طی ماه های مختلف سال با توجه به روند ترخیص کالا ها به صورت افزایشی و یا کاهشی اطلاعاتی در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید آینده را نیز پیش بینی کنید. همانطور که مشاهده می کنید در ماه ابتدایی سال 2006 میزان ترخیص کالاها بسیار کم بوده است و هر ماه نسبت به ماه قبل با افزایش ترخیص کالاها رو به رو شده ایم. در ماه اکتبر مشاهده می کنید که با افت ترخیص مواجه بوده است و دوباره در طی مدتی باز صعود کرده است.

در شش ماه پایانی سال 2006 با روندهای بسیار عجیبی در زمینه ترخیص کالاها مواجه بوده ایم. مثلا در هفته های پایانی ماه فوریه بشدت ترخیص کالا با نزول مواجه بوده و افت کرده است و در طی همان چند روز دوباره افزایش یافته است. این افزایش و کاهش ها به سادگی قابل پیش بینی هستند. بیشترین ترخیص کالاها در سال 2006 مربوط به ماه می بوده است و دوباره روند ادامه پیدا کرده است.

به طور خلاصه با توجه به نمودار در سال 2006 در شش ماه اولیه سال ماه های نوامبر و دسامبر بیشترین میزان ترخیص کالا را داشته اند و در شش ماه پایانی سال 2006 ماه های آپریل و می توانسته اند بیشتر میزان ترخیص کالا را به خود اختصاص دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.