امور گمرکی چیست؟

امور گمرکی چیست؟

همه شما عزیزان می دانید که امروزه افراد زیادی در زمینه تجارت فعالیت می کنند و تجارت به یک کار پر درامد شهرت پیدا کرده است. ما در اینجا قصد داریم شما را با قوانین مربوط به گمرک و تمامی امور مربوط به تجارت اشنا کنیم. چرا که در زمینه امور گمرکی باید قوانین به طور کامل رعایت شوندو هم اینکه تجربه و مهارت بطور کافی وجود داشته باشد.

در واقع گمرک یک سازمانی مانند سایر سازمان ها در کشور است که در زمینه تجارت فعالیت می کند و هنگامی که کالایی صادر و یا وارد می شود باید قوانینی را اجرا کند که برای تمامی تاجران یکسان است.

در واقع گمرک و امورگمرکی در زمان های قدیم نیز وجود داشت و کشور ایران در گذشته نیز کالاهایی را وارد و یا صادر می کرد که در گذشته مانند الان سازمانی وجود داشت که برای ورود و خروج کالاها عوارض می گرفت. امور گمرکی تنها مربوط به دریافت مالیات و عوارض نیست بلکه به اموری مانند ترخیص کالاها، واردات و صادارت و …..نیز رسیدگی میکند.

آنچه باید در مورد امور گمرکی بدانیم

برای انجام امور مربوط به ترخیص کالاها به اشخاصی در امور گمرکی خود نیاز دارید تا بتوانند همراه شما باشند این افراد ترخیص کاران هستند.همانطور که گفتیم باید تمامی قوانین در زمینه امور گمرکی رعایت شود یکی از قوانین صادرات و واردات کالاها داشتن کارت های بازرگانی است که افراد می توانند آن را در دو نوع حقیقی و حقوقی دریافت کنند که نوع حقیقی آن به یک شخص خاص مرتبط است و تحت نظر هیچ شرکت و یا سازمان خاصی نیست و نوع حقوقی ان به نام مدیر عامل شرکت صادر می شود.

کسانی که دارای کارت های بازرگانی حقیقی هستند خود می توانند به اسانی کالاهای مورد نظر را ترخیص کنندو دیگر نیازی به انجام امور گمرکی به طور خاص نیست اما به دلیل اینکه باید مراحلی طی شود و زمان بر است به شخص ترخیص کار این وکالت را می دهند که کالای ان ها را از گمرک ترخیص کند. د

ر واقع شخص ترخیص کار برای افرادی که داری شرکت های تجاری هستند بسیار مورد خوبی خواهد بود چرا که با استفاده از دانش و مهارت این شخص می توانند به سود های کلان برسند و امور گمرکی آن ها زمان بر نخواهد بود. هم در هزینه و هم در زمان ان ها صرفه جویی می شود و هر کالایی را که بخواهند ترخیص کنند شخص ترخیص کار برای آن ها ترخیص می کند.

امور گمرکی چیست؟

مراحل واردات و صادرات و ترخیص کالاها

تاجرانی نیز هستند که دانش و مهارت افراد ترخیص کار را دارند اما چون وقت آن ها برای انجام امور ترخیص بسیار کم است ان را به اشخاصی که در زمینه امور گمرکی فعالیت می کنند می سپارند. در واقع کالاهایی که وارد گمرک می شوند در چند دسته قرار می گیرند که به ورود موقت،ورود قطعی و ……. قابل شناسایی هستند. مراحل واردات و صادرات و حتی ترخیص کالا ها بخشی در داخل کشور و برخی در خارج از کشور است. واردات قطعی در واقع همان واردات برای خود همان کشور است.

در واردات قطعی،کالاهای وارد شده در گمرک ترخیص می شوند که شخص تاجر می تواند آن را ترخیص کند و هم اینکه آن را به ترخیص کار بسپارد و تمامی عوارضات انها از طرف کشور صادر کننده پرداخت شده است و در هنگام ترخیص کالا در اختیار مصرف کننده گان قرار می گیرد و دیگر نیازی به انجام امور گمرکی نیست. برای تمامی کارهای مربوط به امور گمرکی در زمینه واردات و صادرات کالا مدارک مورد نیاز وجود داشته باشد و هیچگونه استثنایی در این زمینه وجود ندارد مگر اینکه کالا به تمامی مدارک نیاز نداشته باشد.

مدارک مورد نیاز

این مدارک می تواند شامل: اظهار نامه (اظهار نامه در تمامی امور گمرکی وجود دارد چرا که بدون اطلاع گمرک نمی توان کالایی را وارد و یا صادر کرد. فرم اظهار نامه باید کامل پر شده باشد و در اختیار گمرک قرار بگیرد)، کارت بازرگانی (در واقع کارت بازرگانی نشان دهنده این است که شما مجوز صادرات و واردات کالاها را دارید)، قبض انبار (نشان دهنده این است که کالاهای موجود در انبار متعلق به شماست و نیازی به انجام سایر امور نیست)، بارنامه ، ثبت سفارش و …… باشد. واردات موقت یعنی اینکه کالاهایی که وارد شده می تواند دوباره و بدون هیچگونه عوارض ترخیص شود و یا دوباره به مقصد فرستاده شود که باید تمامی امور گمرکی رعایت شود.

واردات موقت مانند واردات قطعی برای تمامی امور گمرکی نیاز به مجوز ندارد و در بعضی از موارد خاص به امور گمرکی وابسته است. فقط چندین مدرک از بهداشت، مراجع قضایی و ……. احتیاج است. ورود موقت برای پردازش نسبت به ورود موقت، دارای مزایای بسیار زیادی برای تولید کننده گان است. در واقع منظور از ورود موقت به پردازش این است که کالا به یک کشور فرستاده می شود تا تمامی مراحل برای ساخت و ….را نسبت به آن کالا انجام دهد و سپس ان را صادر کند.به طور کلی تمامی مواردی که ذکر کردیم وابسته به امور گمرکی است.

هزینه های مربوط به امور گمرکی

همانطور که گفتیم تمامی امور گمرکی داری هزینه هایی هستند که از جمله این هزینه ها :هزینه انبار گمرک ،بارگیری و باربری و … می شود. هر کدام از مواردی که ذکر کردیم از صادرات و واردات کالاها گرفته تا ترخیص ان ها به مدارک خاص خود نیاز دارند که با مراجعه به گمرک می توانید آن ها را دریافت و تکمیل کنید.

امور گمرکی چیست؟

تحلیل نمودار در زمینه صادرات و واردات کالاها و تاثیر امور گمرکی بر آن ها

تحلیل نمودار در زمینه صادرات و واردات کالاها و تاثیر امور گمرکی بر آن ها: در ادامه واردات و صادرات کالاها در سالهای مختلف در زمینه امورگمرکی را با یک دیگرمقایسه می کنیم. با توجه به نمودارهای آماری موجود در زمینه واردات کالاها از سال 1390 تا 1394 به این نتیجه می رسیم که در سال 1390 بیشترین میزان واردات را داشتیم و یک روند صعودی را مشاهده می کنیم که بی شک افراد سرمایه گذار و یا تاجر در این سال توانسته اند با رعایت امور گمرکی به این حجم از سود برسند.

در سال 1391 مقداری از این واردات کاهش پیدا کرده است که ممکن است به امور گمرکی مرتبط باشد. در سال 1392 با شیب نزولی نمودار رو به رو هستیم یعنی اینکه در این سال واردات به طور ناگهانی افت داشته است. اما در سال 1393 دوباره یک حالت صعودی به خود گرفته و میزان وارادت بالا رفته. این امر تنها مربوط به واردات و صادرات نیست بلکه امور گمرکی نیز درآن دخیل هستند و همچنین در سال انتهایی نمودار تحلیلی ما یعنی سال 1394 به دلیل مشکلات به وجود آمده در امور گمرکی و تحریم ها با افت بسیار شدید مواجه شده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.