اظهار نامه گمرکی کالا

اظهارنامه گمرکی چیست؟

شاید برایتان این سوال مطرح شود که اظهارنامه گمرکی چیست؟ و به چه کاری می آید؟ زمانی که تاجران می خواهند کالایی را از کشور صادر یا وارد کنند لازم است که کالای خود را مشخص کنند و برای گمرک آن را معرفی نمایند به همین توضیح ساده اظهارنامه گمرکی گفته می شود.کالا ها باید طبق قوانین گمرکی صادر یا وارد شوند و تاجران بایستی طبق آیین نامه گمرک کالاهای خود را به گمرک اظهار کنند تا مشکلی برایشان پیش نیاید. به محض این که تمام اطلاعات اظهارنامه گمرکی با مشخصات کالا مطابقت نمود مجوز ترخیص و بارگیری و صدور کالا انجام خواهد شد. زیرا سازمان گمرک از درون بسته یا کالای ارسالی و وارده اطلاعی ندارد.

صاحب کالا در صورتی که بخواهد کالای مورد نظر خود را در اماکن گمرکی، انبار ها نگهداری کند بایستی اظهارنامه گمرکی کالای خود را ارائه دهد. از طرفی باید دو نسخه از آن تهیه کند و در کنار آن از اسنادی که لازمه پیوست شدن به اظهارنامه است را ارائه گمرک کند که شامل گواهی مبدأ،سیاهه ی خرید و … است.

اظهارنامه گمرکی بایستی توسط مالک کالا تنظیم شود اما اگر این امکان وجود نداشت می توان از نماینده ای جهت تنظیم آن به صورت کاملا قانونی اقدام کند. بنابراین از طرفی هم گمرک فقط زمانی کالا را ترخیص می کند که اظهارنامه گمرکی از سوی صاحب کالا ارائه شود در غیر این صورت از فردی که وکالت یا نمایندگی از سوی صاحب کالا را دارد دریافت کند.

اظهار نامه گمرکی کالا

مراحل انجام دادن اظهارنامه گمرکی

برای این که بتوان اظهارنامه را تنظیم کرد بایستی صاحب کالا اطلاعاتی که لازم است را در مورد کالا و خود را وارد نماید مثلا شرکتی که وارد کننده کالاست تمام اطلاعات مرتبط به کالا و بهای تمام شده آن را وارد کند. پس از این که اطلاعات کامل مربوط به کالا انجام و ثبت شد مرحله پذیرش اظهارنامه انجام می شود.

بعد از این که این مرحله به اتمام رسید نوبت به مرحله ارزیابی فیزیکی کالا توسط گمرک می رسد.

پس از این که توسط گمرک ارزیابی کالا صورت گرفت که این ارزیابی در واقع تطابق اطلاعات وارد شده در اظهارنامه گمرکی با کالا می باشد، بعد از این که ارزیابی انجام شد،کارشناس گمرک اظهارنامه را امضا می کند.بعد از امضا به دست کارشناس سرویس ارزیابی می رسد پس از تاییدیه تحویل رئیس ارزیابی داده می شود.به همین ترتیب مراحل لازم جهت صدور پروانه انجام می شود.

بعد از تائیدیه توسط رئیس ارزیابی، تحویل اظهارنامه و فیش بانکی به صندوق صورت می گیرد.صندوق دار هم هزینه فیش بانکی را با اظهارنامه تطابق می دهد و در صورت تائیدیه در سیستم کامپیوتر ثبت می شود. بعد از این مرحله فیش بانکی دیگر بایستی از اسناد جدا شود تا مرحله چاپ پروانه گمرکی صورت گیرد.

بعد از مهر و موم پروانه گمرکی توسط صندوق دار شماره آن در دفتر قید می شود، و بعد از آن صاحب کالا می تواند کالای خود را ترخیص کند.

اظهارنامه گمرکی کالا در واقع به این معناست که صاحب کالا به گمرک کالای خود را اعلام کند و تمامی روال قانونی آن را انجام داده باشد و تمام هزینه های مربوط به عوارض و مالیات را پرداخت کرده باشد.

 مراحل ورود اطلاعات و ثبت در سیستم و ارائه اظهارنامه گمرکی به شرح زیر است:

1. مسئول احراز

2. کارشناس ارزش یا ارزیابی

3. تائید کردن نهایی

4. صندوق

5. صدور پروانه

6. صدور مجوز بارگیری

7. درب خروج

یکی از اهداف اظهارنامه گمرکی این است که مسیر خروج کالا را تسهیل می کند و به آن سرعت می بخشد زیرا تمام آنچه که برای بررسی در گمرک نیاز است انجام شده و در اظهارنامه ثبت شده است.

تمامی این مراحل جهت اظهار کالا در اداره گمرک توسط سامانه ی EPL صورت می گیرد و نیازی به حضوری انجام دادن آن نیست. اکنون تمامی گمرکات کشور اعم از گمرک بازرگان به این سامانه مجهز هستند و شما به راحتی می توانید ترخیص کالای خود را انجام دهید.

بنابراین یکی از اصول و قواعد اصلی گمرک جمهوری اسلامی ایران تحویل اظهارنامه کالا می باشد و یک امری ضروری ناخته شده است.

اظهار نامه گمرکی کالا

اگر به طور کلی بخواهیم در صادرات و واردات کالاها را تقسیم بندی کنیم شامل موارد زیر خواهد بود:

1. مجاز

2. ممنوع

3. مشروط

به کالاهایی مجاز گفته می شود که اگر تمامی قوانین و مقررات گمرک در آن ها رعایت شود نیازی به اخذ مجوز نخواهند داشت.

در کنار تمامی کالاهای مجاز،کالا هایی وجود دارد که ورود و خروج آن ها ممنوع است و در واقع یک جرم تلقی می شوند مثل: وارد کردن مشروبات الکلی، تصاویر،فیلم های مستهجن و…. این نوع کالاهای ممنوع با عفت عمومی هیچ گونه تطابقی نخواهند داشت و کاملا از ورود آن ها به کشور جلوگیری می شود.

کالاهایی هم در این بین هستند که با نام مشروط شهرت دارند، در واقع این نوع کالا ها جهت صادرات و واردات به موافقت نامه از یک یا چند سازمان نیازمند هستند، در کل این کالا ها یکی از نیاز های اساسی مصرف کننده کننده است که برای کاهش دادن قیمت کالا و حمایت کردن مصرف کننده می باشد که اجازه ورود آن ها به کشور صادر می شود.

کالای مشروط ممکن است مواد اولیه کالای ملی باشد که به همین دلیل برای ورود آن حمایت و اجازه ورود صادر خواهد شد. اغلب جهت مجوز ورود از سازمان صنایع وزارتخانه صنعت و همین طور بازرسی گمرک کفایت می کند.

نکته ی قابل توجه برای کالا های مشروط این است که قوانین آن با قوانین عمومی گمرک کاملا مجزا است.

اصولا برای هر کاری که بخواهید انجام دهید بایستی مدارک تهیه کنید.

مدارک لازم برای تهیه اظهارنامه گمرکی کالا

 • سامانه Epl
 •  ترخیصیه
 • فاکتور
 • پروفورما
 • لیست عدل بندی
 • بیمه نامه
 • کاتالوگ و بروشور
 • مجوز ثبت سفارش
 • گواهی مبدأ
 • بارنامه
 • پروانه بهره برداری
 •  کپی کارت بازرگانی
 •  اعلامیه تأمین ارز

از جمله مجوز هایی که برای ترخیص کالا نیاز است شامل: گواهی استاندارد، گواهی بهداشت و سایر گواهی های دیگر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *