اخذ-گواهی-سلامت

اخذ گواهی سلامت

گواهی سلامت چیست و چه کاربردی دارد؟

گواهی سلامت در واقع به گواهی گفته می شود که تضمین کننده و تایید کننده سلامت کمی و کیفی کالاهای صادراتی می باشد. گواهی سلامت از مواردی می باشد که به دلیل تایید صحت و سلامتی کالاها و مواد غذایی باید صادر شود. این گواهی سبب می شود که راه نفوذ مواد غذایی بی کیفیت بسته شده یا حداقل بسیار کمتر شود. از این نظر افراد با اطمینان بیش تری می توانند حرکت کرده و کالاها را خریداری نمایند.

مواردی که بهداشتی باشند یا داروها به طرز ویژه تری به بررسی از نظر بهداشتی نیازمند می باشند. داروها باید حتما از نظر بهداشتی به خوبی بررسی شوند، در غیر این صورت نمیتوان اطمینانی به داروهای مورد نظر داشت. به همین منظور از گواهی سلامت برای اطمینان یافتن از این موارد استفاده خواهد شد.

این گواهی توسط وزارت بهداشت به شرکت های صادراتی ارائه می شود و باید برای دریافت آن آزمایش های لازم و نمونه گیری های لازم انجام شده باشد. بهتر است که برای دریافت بهتر و سریع تر این موارد را به خوبی رعایت نمایید. لازم به ذکر است که تمامی کالاهای مربوط به غذا و کالاهای بهداشتی باید دارای گواهی سلامت باشند، در غیر این صورت اجازه ادامه فعالیت نخواهند داشت.

برای مثال شرکت وارداتی که اقدام به واردات شکلات می کند، حتما باید گواهی سلامت دریافت کرده باشد و در غیر این صورت این شرکت نمی تواند نسبت به ترخیص این کالاها اقدام نماید. در ادامه مثال اگر شرکت دیگری اقدام به واردات مواد اولیه تولید شکلات کند، همچنان باید گواهی سلامت را دریافت کرده و آزمایش ها و بررسی های لازم در مورد سلامتی کالای مورد نظر باید انجام شود. محصولات بهداشتی و آرایشی از موارد بسیار مهمی است که حتما باید گواهی بهداشت دریافت کنند،

به صورت کلی مواردی که می توانند به سلامت انسان آسیب زننده باشند، باید بررسی شوند و نیاز به دریافت گواهی سلامت خواهند داشت. در صورتی که مواد بهداشتی این گواهی را نداشته باشند و از سلامت کافی برخوردار نباشند، ممکن است که مشکلات بسیار زیادی برای سلامت پوست افراد ایجاد کنند. در ادامه توابع دریافت نکردن گواهی سلامت توسط شرکت های وارد کننده مواد بهداشتی و غذایی و حتی کشاورزی را برای شما بیان خواهیم کرد.

عوارض دریافت نکردن گواهی بهداشت توسط شرکت های صادراتی

اگر دریافت گواهی سلامت به صورت اصولی توسط شرکت های دارویی انجام نشود، ممکن است که بیماری های افراد درمان نشده و مشکلات آن ها تشدید شود، زیرا امکان واردات کالاهای تقلبی از این طریق بسیار زیاد می باشد و حتی ممکن است که خطر مرگ، به کما رفتن و از دست دادن حافظه و عوارض خطرناکی دیگری هم در کمین افراد باشد.

شرکت های غذایی هم ممکن است که با واردات مواد اولیه بدون دریافت این گواهی نامه خسارات زیادی به کارخانه های دیگر و جان و سلامتی مردم وارد سازند.

شرکت های بهداشتی با وارد کردن مواد بهداشتی بدون دریافت گواهی سلامت مشکلات زیادی مثل کچلی و ریزش مو در وارد آرایشی و بهداشتی، مشکلات متعدد پوستی و بیماری های پوستی بسیار شدید را ایجاد نمایند. ممکن است که مشکلات بسیار زیاد دیگری هم مثل مشکلات شدید پوستی و ضایعات پوستی در افراد ایجاد گردد. امکان دارد که مشکلات و بیماری ها از این طریق تشدید شوند و مشکلات بسیار بیش تری را برای شما ایجاد نمایند. محصولات آرایشی و بهداشتی میتوانند حتی از موارد دیگری که به آن ها اشاره نمودیم خطرناک تر هم باشند و باید آن ها را با دقت زیادی انتخاب کنیم.

اخذ-گواهی-سلامت

شرکت های وارد کننده بذرها و کودهای مربوط به کشاورزی و باغداری هم باید گواهی سلامت را برای تایید سلامتی بذرها و کودهای وارداتی دریافت نمایند. در غیر این صورت مساله کشت و کار مواد غذایی از ابتدا دچار مشکل می شود و به هیچ عنوان این بار کج به منزل نخواهد رسید.

در صورتی که در این بخش مشکل جدی وجود داشته باشد، باید حتما به خوبی بررسی شده و به درستی اجرایی شود و بهتر است که مواد غذایی و بهداشتی و نوشیدنی ها هم به درستی آزمایش شده و برای وارد شدن به کشور و ترخیص از گمرک گواهی بهداشت داشته باشند. با توجه به این نکات اهمیت گواهی بهداشت را به خوبی متوجه شدیم و ارزش آن را به خوبی درک کردیم.

گواهی بهداشت توسط کدام نهادها صادر می شود و نحوه صادر شدن آن چگونه است؟

گواهی بهداشت توسط اداره بهداشت صادر می شود و شما بسته به نوع کالا میتوانید از ادارات مربوطه نیز این گواهی را دریافت نمایید. صادرات کردن نیاز به برنامه دقیقی دارد و در مراحل پایانی صادرات و واردات باید تمامی گواهی نامه های مربوطه را دریافت کرده باشید. بازرسی های ویژه ای در این مرحله انجام می گیرد و بخش مهمی از این بازرسی ها آزمایشات و نمونه برداری های مرتبط می باشد. به همین علت شما باید در بازه زمانی مناسبی نسبت به ارائه درخواست برای دریافت گواهی نامه بهداشت اقدام کنید تا تمام مراحل به سرعت و در زمان مناسب طی شود.

نهاد های دیگری هم به این گواهی نامه مربوط می باشند و برای دریافت این گواهی نامه باید به آن ها مراجعه نمایید. تصور کنید که ابتدایی ترین و مهم ترین راه برای دریافت این گواهی نامه چیست؟ پاسخ این سوال را تنها زمانی قادر خواهید بود، بدهید که با تمامی مراحل دریافت این گواهی نامه به خوبی آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت امکان دریافت به موقع گواهی نامه را نخواهید داشت. نحوه صادر شدن این گواهی نامه را در ادامه برای شما شرح خواهیم داد.

در ابتدا لازم است که کارهای مربوط به احراز هویت برای اطمینان از شرکت صادر کننده یا وارد کننده کالاها انجام پذیرد. پس از انجام این مرحله تمامی مدارک لازم به نهاد مربوطه ارائه می شود و تقاضانامه های لازم در این زمینه نگاشته می شود. پس از انجام این امور لازم است که تقاضانامه هایی در زمینه های دیگر مرتبط با این گواهی نامه ارائه شده و توسط نهاد مربوطه بررسی شود. در صورت صلاحدید نهاد مربوطه و نبود هیچ نقصی در مدارک ارسالی و مطابقت کالا با اطلاعات بارنامه، گواهی نامه بهداشت صادر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.